Obdrželi jste valentýnský dárek? Těší nás :)

Zdravé stravování si pro vás vybralo odrůdu china rose, tedy "činská růže". Věříme, že se vám podaří vypěstovat, krásné narůžovělé klíčky. Aby byl výsledek dokonalý, tak jsme si pro vás ještě jednou nachystali návod a pár "vychytávek" :)

Po namíchání gelu a vysetí semínek, postříkejte semínka mírně rozprašovačem. Pokud chcete proces klíčení urychlit tak si pod víčko natáhněte jakýkoliv mikroténový sáček, ale ten není podmínkou. Semínka se do 24h, začnou probouzet k životu, ale nechte je přikrytá klidně i 72h.

Na semínkách se brzy objeví vlásečnice (vzdušné kořínky), nepleťte si je s plísní. Tento okamžik je skvělý pro odkrytí misky, dalším postříkání a umístění hezky na okno.

Věříme, že se vám povedou vypěstovat krásné mladé rostlinky, které ozdobí nejedno jídlo Zdravého stravování :)
Pokud se vše podaří, rostlinka by měla vypadat obdobně :)

Ukázka absorbentu v naší jiné misce, od MaruškyVeg

Nenechte si to pro sebe!

Budeme moc rádi, když nám nebo Zdravému stravování pošlete fotku jak se vám microgreens povedly, na našem instagramu vám i rádi s čímkoliv poradíme :) Instagram

Návod na použití:

 • 1.) Do misky vysypte sáček označený jako HYDRO ABSORBENT (napřed sáček promačkejte).
 • 2.) Do misky nalijte 350 ml vody ( cca 10 mm pod horní okraj misky).
 • 3.) Počkejte 3-5 min., vznikne hustý gel.
 • 4.) Rovnoměrně rozsypejte jeden balíček přiložených semínek.
 • 5.) Pro lepší klíčivost doporučujeme rozprašovačem semínka navlhčit (pokropit).
 • 6.) Misku zakryjte papírovým víkem, které necháte na misce cca 48-72 hodin (vytvoří se mikroklima pro klíčení semínek).
  Poté víko sejměte a vložte pod misku. Optimální teplota pro klíčení 20-24°C
 • 7.) Misku umístěte na místo s dostatkem přirozeného světla.
 • 8.) 5-10 den budou klíčky připraveny ke konzumaci, doporučujeme rostlinky zastřihnout těsně u kořenů.
 • 9.) Gel lze kompostovat nebo umístit do BIO odpadu.
 • 10.) V průběhu růstu můžete semínka vlhčit rozprašovačem (1 x denně)
 • 11.) Více tipů a triků na www.ingreen.cz
 • 12.) Podělte se s námi o foto vašich microgreens #ingreencz

Tip na výsev semínek

Semínka jsou velice citlivá na jakékoli bakterie, které se na ně můžou dostat z našich rukou a následně se může snížit klíčivost semen. Proto doporučujeme semínka sypat přímo z papírového sáčku. Pokud přece jen chcete rozdrobit semínka na absorbent přes vaše prsty, umyjte (ideálně dezinfikujte) si před tímto úkonem ruce.

Jak zrychlit růst?

Po vysetí semínek použijte rozprašovač a semínka navlhčete. Klíčivost se zrychlí až o 1 den. V případě, že nemáte rozprašovač, můžete vzít pet láhev a udělat si pár malých dírek do vršku. Postačí i zkrápění rukou. Během růstu není nutné microgreens vlhčit, vlhčením ale opět mírně urychlíte růst.

Absorbent

Absorbent je krystalická látka na bázi draslíku (K), v betonové misce vydrží 7-10 dnů bez nutnosti přilití vody. Snižuje odpar vody a pro rostlinku tvoří vodní rezervoár, kdy se při vysychání snižuje jeho objem. Po dolití opět nabude původních rozměrů. Pokud absorbent necháte zcela vyschnout, vzniknou větší krystaly, které ale neztrácí svou funkci. Takto vysychat a znovu nasávat vodu vydrží toto medium až několik let.

Pokud rádi sadíte do květináčů nebo zahrádky, můžete na dno díry/ květináče dát menší množství použitého gelu (cca 15% objemu díry/květináče) a zasypat hlínou. Tato zásoba vody pomůže přečkat rostlince suché dny a můžete snížit i interval zalévání. Voda zůstane u kořenů a nevsákne se do půdy.

Světlo

Microgreens nevyžadují speciální světelné spektrum (poměr červené /modré atd.). Tyto malé rostlinky si v sobě nesou všechno potřebné pro svůj start. Intenzita světla samozřejmě hraje svou roli. Ovlivní hlavně pevnost rostlinky. Při silném osvitu jsou microgreens spíše nižší a pevnější. Pokud jsou pouze na běžném denním světle např. v obýváku, mají tendenci se vytahovat za sluníčkem. Rozdíl v chuti je minimální, ale nám osobně se při vytáhlejších stoncích lépe sklízejí (stříhají).

Jak sklízet?

Jsou dva základní způsoby - nůžky a nebo nůž :) Každému vyhovuje něco jiného, my osobně raději stříháme, ale spousta klientů rostlinky "řeže". Pokud rostlinka doroste do maxima a nezvládáte ji upotřebit, doporučujeme ji raději sklidit a umístit do lednice, kde bez problémů vydrží několik dalších dnů.