Návod na použití:

1.) Do misky nalijte dvě sklenice vody (cca 700ml).

2.) Vysypte do ní sáček označený jako absorbent (napřed sáček promačkejte, dojde k rozmělnění hrudek)- 9 g absorbentu na 700 ml vody.

3.) Počkejte 3-5 min. do zatuhnutí absorbentu (vznikne hustý gel).

4.) Rovnoměrně rozsypejte jeden balíček přiložených semínek.

5.) Pro lepší klíčivost doporučujeme rozprašovačem semínka navlhčit (nemáte-li rozprašovač, stačí semínka pokropit ručně).

6.) Dřevěné víko položte na krabičku, víko ponechejte na krabičce cca 48 hodin (vytvoří se mikroklima pro klíčení semínek).

7.) Sundejte víko a vložte jej do spodní části pěstební misky.

8.) Misku umístěte na místo s dostatkem přirozeného světla (ne na přímé slunce jižní strany)

9.) 5-10 den budou klíčky připraveny ke konzumaci, doporučujeme rostlinky zastřihnout těsně u kořenů- absorbent není určen ke konzumaci.

10.) Gel lze kompostovat nebo umístit do Bio odpadu.

11.) V průběhu růstu můžete semínka vlhčit rozprašovačem (1 x denně)

12.) Více tipů a triků na www.ingreen.cz/tipy-a-triky

13.) Podělte se s námi o foto vašich microgreens #ingreencz

14.) Pozor, miska je křehká!

 

Tipy a triky

 

Tip na výsev semínek

 

Semínka jsou velice citlivá na jakékoli bakterie, které se na ně můžou dostat z našich rukou a následně se může snížit klíčivost semen. Proto doporučujeme semínka sypat přímo z papírového sáčku. Pokud přece jen chcete rozdrobit semínka na absorbent přes vaše prsty, umyjte (ideálně dezinfikujte) si před tímto úkonem ruce.

 

Jak zrychlit růst?

 

Po vysetí semínek použijte rozprašovač a semínka navlhčete. Klíčivost se zrychlí až o 1 den. V případě, že nemáte rozprašovač, můžete vzít pet láhev a udělat si pár malých dírek do vršku. Postačí i zkrápění rukou. Během růstu není nutné microgreens vlhčit, vlhčením ale opět mírně urychlíte růst. 

 

Absorbent

 

Absorbent je krystalická látka na bázi draslíku (K), v betonové misce vydrží 7-10 dnů bez nutnosti přilití vody. Snižuje odpar vody a pro rostlinku tvoří vodní rezervoár, kdy se při vysychání snižuje jeho objem. Po dolití opět nabude původních rozměrů. Pokud absorbent necháte zcela vyschnout, vzniknou větší krystaly, které ale neztrácí svou funkci. Takto vysychat a znovu nasávat vodu vydrží toto medium až několik let. 

Pokud rádi sadíte do květináčů nebo zahrádky, můžete na dno díry/ květináče dát menší množství použitého gelu (cca 15% objemu díry/květináče) a zasypat hlínou. Tato zásoba vody pomůže přečkat rostlince suché dny a můžete snížit i interval zalévání. Voda zůstane u kořenů a nevsákne se do půdy.

 

Světlo

 

Microgreens nevyžadují speciální světelné spektrum (poměr červené /modré atd.). Tyto malé rostlinky si v sobě nesou všechno potřebné pro svůj start. Intenzita světla samozřejmě hraje svou roli. Ovlivní hlavně pevnost rostlinky. Při silném osvitu jsou microgreens spíše nižší a pevnější. Pokud jsou pouze na běžném denním světle např. v obýváku, mají tendenci se vytahovat za sluníčkem. Rozdíl v chuti je minimální, ale nám osobně se při vytáhlejších stoncích lépe sklízejí (stříhají).

 

Jak sklízet?

 

Jsou dva základní způsoby - nůžky a nebo nůž :) Každému vyhovuje něco jiného, my osobně raději stříháme, ale spousta klientů rostlinky "řeže". Pokud rostlinka doroste do maxima a nezvládáte ji upotřebit, doporučujeme ji raději sklidit a umístit do lednice, kde bez problémů vydrží několik dalších dnů.

 

 


Chuť jednotlivých MIcroGreens + doporučení

 

Microgreens pro začátečníky

 

Ředkev Doba růstu 5 dní, chuťově velmi podobná dospělé ředkvičce, šťavnatá na zkus a mírně pálivá

Řeřicha Doba růstu 7 dnů, tato jedlá bylina má nezaměnitelnou chuť, mírně hořká, mírně pálí a možná i řeže? :)

Kedluben Doba růstu 9 dnů, chuť není tak intenzivní, ale každý zde najedne jemnou chuť kedlubny, ale za to ta krásná červená barva

Červené zelí Doba růstu 7 dnů, vizuálně je velice podobná kedlubně, jen má mírně tmavší odstín červené/fialové. V chuti lze cítit lehce ale přitom výrazně chuť čerstvého zelí

Brokolice Doba růstu 6 dnů, brokolice patří k nejzdravější zelenině, ale né každý ji má rád, microgreens mají lehce kyselou a velmi svěží chuť

Hořčice  Doba růstu 5 dnů, náš favorit :) Kromě toho, že roste extrémně rychle nabízí intenzivní chuť - na začátku je nasládlá a následně mírně zapálí 

Rukola Doba růstu 7 dnů  silná nahořklá chuť, která je totožná s dospělou rostlinkou, svojí intenzitou zpestří každou přílohu.

Laskavec Doba růstu 8 dnů, nádherná růžová barva. Laskavec má mírně nasládlou chuť a je ideální volbou například pro děti. Jídlo s ním doslova září.